استخراج طلا از موبایل
استخراج طلا و نقره از ضایعات الکترونیکی، خاک طلا و نقره و جواهرات

پنج شنبه 27 تير 1398
ن : طلا و نقره

استخراج طلا از موبایل

استخراج طلا از موبایل

امروزه گوشیهای همراه زیادی در دنیا وجود دارند که می‌توان از این گوشی‌های موبایل کارکرده طلای قابل توجهی استخراج کرد. مثلا برای به دست آوردن یک گرم طلا باید یک تن سنگ معدن استخراج شود. ولی شما می‌توانید همین مقدار طلا را از 41 گوشی موبایل از کار افتاده استخراج کنید. ضمن اینکه در ذخایر معدنی غنی از طلا، در هر یک میلیون تن سنگ معدن، طلا در یک یا دو تکه وجود دارد که معادل یک یا دو گرم در هر تن می‌شود.

ایده اینکه 41 گوشی موبایل حاوی یک گرم طلا است ابتدا در گزارش سازمان ملل درباره پسماندهای الکترونیکی مطرح شد. در این مورد شرکت یومیکور که در بلژیک مستقر است می گوید: شما می‌توانید این مقدار طلا را از 35 گوشی موبایل به دست آورید.

ارزش طلای به کار رفته در موبایل ها

به عبارت دیگر از یک تن گوشی موبایل از کار افتاده - بدون احتساب وزن باتری - حدود 300 گرم طلا به دست می آید. با احتساب قیمت‌های کنونی طلا مقدار طلای کار شده در گوشی همراه کمتر از یک دلار و 67 سنت است و این درحالی است که یومیکور می‌گوید استخراج طلا از گوشیهای مویایل از کارافتاده با رعایت استاندارد های صنعتی و فنی به صرفه است.

البته شما می‌توانید طلای مورد نیاز را از  محصولات دیگر نیز استخراج کنید. برای مثال می توان از کلیه ضایعات الکترونیکی اعم از بردهای کامپیوتری و قطعات الکترونیکی طلا و نقره را بازیافت نمود.

یک نکته جالب

سالانه حدود 2700 تن طلا از حدود 7400 تن سنگ معدن استخراج می‌شود. اگر بخواهید این مقدار طلا را از گوشی‌های همراه کار کرده به دست آورید، باید 300 میلیون گوشی موبایل را بازیافت نمایید و اگر این کار هر روز انجام دهید، هفت میلیون گوشی مورد استفاده کاربران در جهان ظرف 23 سال تمام خواهد شد. البته نمی توان منکر شد که گوشی های نو به صورت مداوم ساخته می شوند و در دست کاربران می روند و روزی آن ها نیز فرسوده و از کار افتاده می شوند.

 مقالات دیگر

بازیافت ضایعات الکترونیک

بازیافت موبایلنظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه: