خاک طلا و سنگ طلا
استخراج طلا و نقره از ضایعات الکترونیکی، خاک طلا و نقره و جواهرات

شنبه 12 مرداد 1398
ن : طلا و نقره

خاک طلا و سنگ طلا

خاک طلا چیست؟

خاکی که از معادن طلا استخراج می شود و حاوی طلا و معمولا نقره است را خاک طلا می گویند. لازم به ذکر است که این خاک از خرد شدن و پودر کردن سنگ طلا به دست می آید.

روش تشخیص سنگ طلا

روش های مختلفی برای تشخیص سنگ طلا وجود دارد که در ادامه این روش ها را معرفی می کنیم.

1-      سنگ مشکوک به سنگ طلا را در سایه بررسی کنید. طلای واقعی در زیر سایه هم درخشندگی و رنگ زرد خود را دارد اما طلای پیریت و میکا که به طلای ابلهان معروف است در سایه کدرتر می شود و درخشندگی نخواهد داشت.

2-      با ناخن روی رگه های طلا فشار دهید. در این حالت معمولا ناخن در داخل سنگ فرو می رود، در صورتی که پیریت (طلای ابلهان) پوسته پوسته می شود.

3-      سعی کنید تکه ای از سنگ طلا را با چاقو ببرید. طلای واقعی کاملا نرم و قابل انعطاف است به طوری می توان با چاقو آن را برید. دقت کنید که طلای ابلهان هنگام بریدن خرد و یا پوسته پوسته می شود.

4-       با ذره بین سنگ را بررسی کنید و اگر ساختاری لایه ای روی سنگ مشاهده کردید، به احتمال زیاد آن سنگ، سنگ طلای واقعی نیست.

5-      یک قطره اسید نیتریک روی قسمتی از سنگ مشکوک بریزید اگر طلا باشد هیچ اتفاقی نخواهد افتاد ولی اگر بر روی پیریت ریخته شود شروع به جوشیدن می کند.

روش های استخراج طلا از خاک طلا

غالکاری

غالکاری روشی است که طلا را از فلزات دیگر جدا می سازد. این روش یکی از بهترین روش های نیمه صنعتی برای استخراج طلا از خاک طلا به شمار می رود و بازدهی قابل قبولی را دارا می باشد. در این روش خاک طلا را با لیتارژ ذوب می کنند تا فلزات مزاحم موجود در خاک به سرباره منتقل شوند و از طلا جدا شوند. سپس طلا را در نقره یا مس جمع می کنند و شمش حاصل را در اسید نیتریک و سپس تیزاب حل می نمایند تا طلا و نقره استخراج شوند.

تیزابکاری

تیزابکاری نیز یکی دیگر از روش های استخراج طلا از خاک طلا است. در این روش سنگ طلا را خرد و پودر می کنند، سپس خاک حاصل را در تیزاب سلطانی حل می کنند تا طلا در تیزاب حل شود. این روش نسبت به روش غالکاری بازدهی کمتری دارد اما چون نیاز به تجهیزات خاصی مثل کوره غال و ... ندارد طرفداران زیادی دارد.

روش سیانیدی

این روش، یک روش صنعتی و البته بسیار خطرناک است که توسط بسیاری از معادن و کارخانه های استخراج طلا استفاده می شود. در روش سیانیدی، طلا به وسیله سدیم سیانید حل می شود، سپس با استفاده از الکتروینینگ، طلا از محلول استخراج می گردد.

مقالات دیگر

توصیه می گردد که مقالات دیگر ما که با این موضوع مرتبط هستند را نیز مطالعه فرمایید.

خاک طلا

روش قالکاری

 نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه: