اصطلاحات طلا
استخراج طلا و نقره از ضایعات الکترونیکی، خاک طلا و نقره و جواهرات

چهار شنبه 23 مرداد 1398
ن : طلا و نقره

اصطلاحات طلا

طلا

در بازار طلا اصطلاحات بسیار زیادی دارد وجود دارد که دانستن آن ها برای افراد علاقمند به این فلز گرانبها نه تنها مفید است بلکه لازم و ضروری می باشد.

۱- یک اونس طلا برابر با ۳۱.۱۰۳۴۳۱ گرم با عیار 24 هست.

۲- یک مثقال طلا برابر با  ۴.۶۰۸ گرم طلا است.

۳- مظنه یا فی طلا براساس هماهنگی بین اتحادیه طلا و جواهر با بانک مرکزی ایران مشخص می‌گردد. البته تغییر در اوضاع سیاسی و نحوه ثبات اقتصادی نیز در آن دخیل است. معمولا در ایران مظنه را براساس یک مثقال طلای ۷۰۵ عنوان می‌کنند که فروشنده می ‌تواند آن را تبدیل به گرم و هر عیار مورد نیاز خود نماید. البته قیمت یک گرم طلای ۱۸ عیار آب شده نیز بعنوان مظنه استفاده می‌گردد.

۴- عیار سكه تمام بهار آزادی ۲۱.۶ است.

۵- سكه نیم بهار آزادی دارای ۴.۰۶۶۵ گرم طلا با عیار۹۰۰ است.

۶- سكه ربع بهارآزادی دارای ۲.۰۳۲۲۵ گرم طلا با عیار۹۰۰ است.

۸-  هر مثقال طلا برابر با ۴.۶۰۸۳ گرم است .

۹-  هر گرم طلا ۱۰۰۰ سوت، و هر قیراط 200 سوت است.

۱۰- طلای آبشده، طلایی است که ذوب شده و در قالب ریخته شده است.

۱2-  انگ: به شماره قبض ری گیری که بر روی طلای آبشده حک می شود، انگ طلا می گویند.

۱3-  ری گیری: روشی است که با استفاده از آن عیار طلا را تشخیص می دهند.

14- اجرت: علاوه بر ارزش طلا شما باید دستمزد کسانی که بر روی آن قطعه طلای خام کار کرده‌اند و آن را تبدیل به جواهر نموده اند را هم بپردازید. به این پول که بابت هر گرم ساخت جواهر به سازنده پرداخت می شود، اجرت می‌ گویند. مقدار اجرت، مختلف است و کارهایی که مدل جدیدتری باشند، معمولا اجرت بیشتری دارند. اجرت در جواهرسازی به علت دقت زیاد کار و همچنین احتمال کسری زیادتر و استفاده از سنگ‌های قیمتی، معمولاً بالاتر است. به طوری که گاهی اوقات تا ۴ الی ۶ درصد قیمت طلا می رسد.

15- طلای آبشده تیزابی: به طلای آبشده باعیاربالای 900، طلای تیزابی گفته می‌شود. قیمت این نوع طلا هر مثقال۳۰۰ الی۵۰۰تومان گران تراز مظنه روز طلا است. موقع فروش نیز این طلا را می توان ۲۰۰ الی۳۰۰تومان بیشتر فروخت.

16- طلای آب شده معمولی: به طلای آبشده زیرعیار 900 طلای آبشده معمولی گفته می‌شود. این طلا از آب شدن طلاهای مستعمل یا شکسته به دست می‌آید. لازم به ذکر است که قیمت این نوع طلا با قیمت روز طلا یکی است.نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه: